foto1Předvést, jak zábavná a důležitá věda je, to si kladl za cíl Festival vědy s ABB, který se letos konal v pátek 8. a v sobotu 9. září 2017 v areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno. Co vše jsme si během pátečního dopoledne vyzkoušeli? Díky Univerzitě obrany dovednosti na laserovém střeleckém trenažéru, Veterinární farmaceutická univerzita Brno nám předvedla věštění z rentgenových snímků, naučila nás připravovat léky „naživo“ nebo překonat nástrahy dojení. Mendelova univerzita si připravila vskutku netradiční ochutnávky např. výrobu zmrzliny pomocí kapalného dusíku. Městská policie Brno nám ukázala něco málo z „technických vymožeností“, které využívá ke své práci – mobilní kamerový systém, k výuce strážníků i široké veřejnosti ve střelbě – mobilní laserovou střelnici a k vzdělávání strážníků i široké veřejnosti v oblasti dopravní výchovy – interaktivní tabuli se zkušebním zařízením. U stánku chemiků z Vysokého učení technického v Brně byly k vidění klasické více či méně třaskavé pokusy. Společnost ABB představila robota YuMi, Technické muzeum aktivity spojené s motorismem a při příležitosti letošního 30. výročí nového Masarykova okruhu.

Festival vědy nám sedmákům přiblížil vědu jako zábavnou a užitečnou činnost 🙂

foto5 foto-16 trenažér

 

V pátek 19.5. 2017 se vydali vybraní žáci II. stupně na jednodenní poznávací výlet do polského Krakova a do Osvětimi. Počasí přálo, nálada byla vynikající, památky Krakova nádherné a Osvětim s Březinkou velmi emotivní.
Zájezd se vydařil, všichni si přivezli kromě suvenýrů i nezapomenutelné zážitky. Tady jsou přímé vzpomínky dvou žákyň:
Jana Viždová – IX. třída
Konec jménem Osvětim
Jedním z míst, které by měl člověk v životě navštívit, je Osvětim.Tady se bude přítomnost už navždy střetávat s minulostí.Ty zbytečně ztracené lidské životy. Ta krutost nacistů, která neznala mezí. Lidstvo by nikdy nemělo zapomenout na léta neskutečné hrůzy, která se nesmí opakovat.
Když se mi naskytla příležitost jet, nejdřív jsem trochu váhala, ale nakonec jsem nelitovala. Na jednu stranu bylo strašné vidět, kolik zla napáchala zrůdná lidská myšlenka, ale na druhou stranu bylo o důvod víc se nad přítomností zamyslet.
Když jsme stáli před hromadami vlasů, bot nebo jídelních misek, šel nám mráz po zádech, přestože bylo 27°C a stín v nedohlednu. Strašlivý byl pohled na fotografie nevinných židovských obětí, o jejichž životech bylo rozhodnuto hned při selekci na rampě. To vše se nám vrylo do paměti …
Nezapomeňme…
Aneta Gergelová – VIII. třída
Krakov je pro mě jedním z nejkrásnějších měst, které jsem zatím navštívila. Má bohatou historii a plno starobylých architektonických památek. Prohlídka se mi moc líbila.
Pak jsme přijeli do Osvětimi…
Prošli jsme bloky, baráky, prohlédli si fotky vězňů s napsanými daty příjezdu a smrti. Mnoho jich umíralo v den příchodu do tábora. Nejhorší pro mě bylo vidět vystavené tuny vlasů a tisíců párů obuvi.
Po Osvětimi jsme přejeli do Březinky, která je několikanásobně větší. Největším zážitkem, na který nezapomenu, bylo přímé setkání s pamětníkem, mužem, který tu dokázal přežít všechny ty hrůzy.
Podívat se sem bylo velmi poučné, i když mi to dávalo pocit smutku a beznaděje, protože těm lidem už není pomoci…

Příspěvky byly použity a zkráceny se souhlasem autorek.

 

jungle-park6Ve středu 12. 10. 2016 jsme se zúčastnili programu v lanovém centru Jungle Park v Brně – Pisárkách. Po představení trasy lanových překážek,oblečení se do horolezeckého sedáku s jistícími lany a kladkou, rozdělení do skupin a následné instruktáži (nácvik jištění a jízdy na kladce) jsme nastoupili trasu o 33 překážkách (zavěšeny ve výšce 3 – 7 m nad zemí o celkové délce 356 m) a 4 lanových přejezdech. Jak jsme si s nástrahami této cesty poradili, posuďte z fotek.

jungle-park2jungle-parkjungle-park10jungle-park8 jungle-park3jungle-park1 jungle-park5 jungle-park7 jungle-park11 jungle-park12 jungle-park13 jungle-park14

zooVe středu 5. října se 3 družstva naší školy (tvořena žáky 8. a 9. ročníku – Adam Posch, Jakub Krčma, Adéla Veselá, Kamila Klementová, Barbora Novotná, Vendula Slavíková, Kateřina Tichá a Anna Palusková) za velmi chladného počasí zúčastnila společné akce ZOO Brno a Střední průmyslové školy chemické – Den přírodních věd – určené 2. stupni ZŠ a nižšího stupně víceletých gymnázií. Akce si klade za cíl zábavnou formou rozšířit obecnou znalost v oboru přírodních věd a přírodní vědy v rámci pozitivního přístupu i popularizovat. Studenti SPŠCh si připravili krátké prezentace a programy o daných přírodních vědách (chemie, zoologie, botanika…). Naše týmy následně čekaly soutěže v pozornosti, ale také o znalostech přírodních věd. Jak jsme obstáli v konkurenci 64 družstev z 23 základních škol a víceletých gymnázií naleznete zde.

zoo13 zoo2 zoo3 zoo5 zoo6 zoo7 zoo8 zoo9 zoo10 zoo11 zoo12

 

Domů » IV. třída Anthropos » IV. třída Anthropos

IV. třída Anthropos

11.3. 2016 Exkurze do Anthroposu Pravěké tlupy tentokrát řádily v Anthroposu. Po prohlídce všichni přítomní lovci dostali pracovní listy a prokazovali ve skupinách svoje nabyté znalosti.
DSC01543.JPG

Domů » IV. třída - Pravěk 3 » IV. třída - fotky Pravěk 3