Třída Sluníčka 20.11.-24.11. 2017

 

Téma týdne: Jede, jede poštovský panáček

Jede a přijede v tomto týdnu mezi nás i pošťáckou pohádkou od pana Karla Čapka.

Už z toho je vidět, že pošta je místo tajemné a mocné. A pak, děti, kdopak kdy viděl, co se děje na poště v noci, když je zavřená? Jářku, na to bychom se chtěli podívat! Však jeden pán – abyste věděli, byl to pan Kolbaba, povoláním pošťák a listonoš – se na to doopravdy podíval a řekl o tom ostatním listonošům a pošťákům a ti to zase řekli dál, až se to doneslo ke mně; a já nejsem tak nepřející, abych si to nechal sám pro sebe. Tak jen s tím ven, a už se začíná.

Zahrajeme si na poštu. Jak to na poště vypadá? Kde ji a co tam najdeme? Co obnáší práce poštovního doručovatele nebo práce poštovního úředníka? Tak o tom všem si budeme povídat a hledat odpovědi na tyto otázky.

Vytvoříme si originální poštovní známky, dopisní obálky a pohledy. Nebude chybět ani kulaté (bramborové) razítko. Dopisy budeme třídit podle barev a velikostí. Budeme je malovat, ale i psát. Seznámíme se s čísly a písmeny.

Z papírové krabice si uděláme dopisní schránku, do které vhodíme společnými silami napsaný, vymalovaný dopis pro Ježíška.

Těším se na Vás

Katka

Co děláme tento týden 20. – 24.11. 2017 třída Rybičky

Integrovaný blok: Proč je na světě hezky, protože každý něco dělá

Podtéma: Ten dělá to a ten zas tohle

Téma týdne: Pošta psaná bílou pastelkou

V projektu se zaměříme na povolání pošťák/pošťačka. Děti se seznámí s významem pošty pro člověka. S dětmi jsme se zapojíme do projektu Bílá pastelka, vydražíme dětmi namalované pohlednice a částku pošleme na pomoc nevidomým a slabozrakým. Cílem je seznámit děti s činností pošty a její hlavní funkcí, seznámit se se základními informacemi zasílání poštovních zásilek. Uvědomit si, že děti samy mohou prostřednictvím kreslení pohledů pomoci nemocným lidem a udělat radost svým blízkým.

Prosím, pokud najdete doma staré pohlednice, které si můžeme ve školce prohlédnout, doneste je. Budeme také vyrábět vlastní dopisy a pohlednice, pokud máte navíc jakékoliv obálky či nálepky a lepítka pro výrobu poštovních známek, poslouží nám též.

Také budeme vyrábět papírová přání, potřebovali bychom na ně jednu malou kartonovou krabici 🙂

Těším se na další společný týden.

Kristýna

 

Milí rodiče,
v tomto týdnu se s dětmi budeme věnovat všemu, co předcházelo vzniku novin a novinářské práci. Ukážeme si jeskynní malby, vytvoříme si obrázkový vzkaz jako pravěcí lidé – budeme malovat červenou hlínou na papír. Pokusíme se spolu dorozumět beze slov. Vymyslíme vlastní písmo, namalujeme dopis, pohlednici, budeme psát ptačím perem.Budeme si hrát se slovy s básníkem Jiřím Žáčkem a jeho Tiskařským šotkem. Dozvíme se, jak vypadá práce novináře a jak vznikají noviny. Ve středu si za námi o tom přijde vyprávět a tvořit paní Waschková, maminka od Charlie. Čeká nás také cesta za pokladem. Ve čtvrtek navštívíme divadlo. Vypadá to, že se máme na co těšit!
Užijeme si to spolu!
Bára

13. – 16:11. ve třídě Rybiček

Vážení a milí,
pro tento týden jsme pro děti naplánovaly projekt o žurnalistice.
Díky paní Waschkové, mamince Charlie, vám již nyní mohu předložit, co pro děti namyslela a my s dětmi zrealizujeme ve vzdělávacím procesu a budeme se těšit na středu, její návštěvu a povídání.
Ve čtvrtek jedeme do divadla na Leitnerku. Děti do 8:00 v MŠ, batůžek, pití, dobrota, kapesníky.
Pokračuje ANGLIČTINA(v úterý budou mít Sluníčka prodlouženou lekci za čtvrtek), AEROBIC, SPORTÍK
V pondělí, v 15:00, 1. lekce Edukativně stimulačních skupin,
těším se, Šárka Anderlová

A ted kousek z projektu....paní Waschková píše:

Krátce dětem povím, co má novinář na starosti, jak ta práce vypadá a pak pro ně budu mít dva úkoly:
- připravit si otázku na paní učitelku, každý položí otázku, všechno nahrajeme, a pak na základě odpovědí budou muset nakreslit příběh-zprávu-komiks, ideálně jako tým, tu zvukovou stopu z rozhovoru pak můžu v práci sestříhat a můžeme z toho udělat něco pro rodiče/děti 🙂
- jako přípravu bych viděla tyhle možné aktivity, které by mohly vést k tomu, že budou chápat obecně komunikaci:
 Malování do hlíny, ukázat nástěnné malby v jeskyních, vysvětlit, že dřív se lidi dorozumívali obrázky, až pak začali mluvit a psát, kouřové signály, světelné signály, morseovka. Už v té době lidi měli rádi příběhy - od pohádek ke skutečným příběhům, vždyť vy si vyprávíte s dětmi v kruhu, tak jim říct, že tak nějak to vypadalo u ohně
nechat je komunikovat - tichá pošta, hádej na co myslím (naučí je to klást otázky a odpovídat)
Ukázat dětem, že lidi dokáží komunikovat na dálku - noviny se vyvinuly z psaní dopisů a otázka je, jestli ještě dětí ví, co je to dopis/pohled? (pohledy by mohly sloužit i jako ukázka toho, že je země velká, spoustu míst, cestování :))
Vznikla média - můžou nakreslit titulní stránku novin podle novin, vyrobit z krabic rádio a televizi
a pak  začali lidi pracovat jako novináři, tedy pomáhali ostatním lidem s orientací ve velkém světě a s komunikací - to by bylo ve středu na mě....